आजः ११ श्रावण २०७८, सोमबार

कांग्रेसकाे विपद् व्यवस्थापन समितिले बाढी–पहिराे पीडितलाई प्रति परिवार २५ हजार दिने

काठमाण्डाै – नेपाली कांग्रेसको बाढी, पहिरो पीडित विपद् व्यवस्थापन समितिले २०७८ वैशाखयताका बाढी–पहिरो पीडितका परिवारलाई प्रतिपरिवार २५ हजार रुपैयाँ दिने भएको छ । बाढी, पहिरो पीडित विपद् व्यवस्थापन समितिको बिहीवार पार्टी केन्द्रीय कार्यालयमा बसेको बैठकमा संयोजक मोहन बस्नेतले तत्कालका लागि प्रतिपरिवार २५ हजार रुपैयाँ उपलब्ध गराउने निर्णय भएको जानकारी दिनुभएको हो ।

बाढी, पहिरो पीडितको उद्धार तथा राहतको सम्बन्धमा सरकारलाई पार्टीको तर्फबाट कुनै पनि किसिमको भूमिका निर्वाह गर्नुपर्ने परिस्थितिमा सहज होस् भन्ने उद्देश्यका साथ यही असार ४ गते बसेको केन्द्रीय समिति बैठकले बाढी, पहिरो पीडित विपद् व्यवस्थापन केन्द्रीय समिति गठन गरेको थियो । बाढी, पहिरो लगायतका प्राकृतिक विपद् सधैँ आइरहने भएकाले नियमित क्यालेन्डर जस्तै गरी बेहाेर्नुपर्नेकाले यसको व्यवस्थापनमा सहयोग पुगोस् भन्ने उद्देश्य साथ समिति बनेको संयाेजक बस्नेतले बताउनुभयो ।

समितिले २०७८ सालयता बाढी, पहिरोमा ज्यान गुमाएका व्यक्तिका परिवारलाई प्रतिपरिवार २५ हजार रुपैयाँ दिने निर्णय गरिसकेकाले त्यसका लागि स्रोत जुटाउने विषयमा समितिमा छलफल हुने उहाँले बताउनुभयो । उहाँले देशभरबाट बाढी तथा पहिरोले पुर्‍याएकाे भौतिक र मानवीय क्षतिबारे तथ्याङ्क सङ्कलन गरी राहत उपलब्ध गराइने जानकारी दिनुभयो ।

संयाेजक बस्नेतले समिति गठन गर्दा कांग्रेस सरकारमा नभएको र अहिले सरकारमा पुगेकाले अझै समितिको दायित्व बढेको बताउनुभयो । बस्नेत संयोजकत्वको समितिमा सहसंयोजक दिव्यमणि राजभण्डारी, सचिवमा किरण गिरी, कोषाध्यक्षमा कल्पना चौधरी हुनुहुन्छ ।

त्यसैगरी समितिका सदस्यहरूमा भूमिबहादुर गुरुङ, रामबहादुर विष्ट, बहादुर सिंह थापा, राजीव विक्रम, तीर्थबहादुर लामा, ललितजंग शाही, देवराज चालिसे, नगिना यादव हुनुहुन्छ । त्यसैगरी आमन्त्रित सदस्यहरूमा पूर्व गृहसचिव जनार्दन नेपाल, दीर्घबहादुर केसी, चेतनाथ ढकाल रहेका छन् । सबै पदाधिकारी, सदस्य र आमन्त्रित सदस्यहरू सभापति एवम् प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले मनोनित गर्नुभएको हो ।